Facebook:

qr kod

Köszönet a személyi jövedelemadó 1%-áért

Köszönjük azoknak, akik adójuk 1%-át a Egyesületünk számára ajánlották fel.
Adószámunk: 19207119-1-15

Szolunáris naptár

carp logoA szolunáris táblázatot egy francia ichtiológus 30 évi megfigyelései alapján készítette.

Tiszadob

A kevés csapadék miatt továbbra is veszélyben vannak megyénk „vizes” természetvédelmi területei.
Megkondult a vészharang a holtágakért címmel számoltunk be lapunkban tavaly ősszel arról, hogy a természetet féltők aggódnak a Tiszadob melletti holtágak jövőjéért. A globális felmelegedés, az évek óta tartó szárazság miatt ugyanis nagymértékben lecsökkent a holtágakban a vízszint. Mivel a Tisza áradására ritkán lehet csak számítani, megoldásként az vetődött fel, hogy a Nyugati-főcsatornából lehetne feltölteni a holtágakat.
Vajon a téli és tavaszi hónapokban javult-e a helyzet? – tettük fel a kérdést Oláh Károlynak, a helyi Tiszavirág Horgász, Természet- és Környezetvédő Egyesület elnökének.

Oláh Károly

Az a holtágrendszer haldoklik, amit Széchenyiék létrehoztak

Oláh Károly

Szárazon a bedőlt fák
– Sajnos, azt tudom mondani, hogy még több víz hiányzik a holtágakból, a téli időszak sem segített semmit, egyre nagyobb a probléma, s csak reménykedni lehet, hogy a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság lép majd valamit. A halgazdálkodásért felelős megyei horgászszövetség is felajánlotta anyagi segítségét. Már az összes bedőlt fa szárazra került, a halak nem tudnak leívni. Összességében azt mondhatom, hogy baj van a természetvédelem szempontjából, s baj van a horgászat szempontjából is – osztotta meg aggodalmát lapunkkal Oláh Károly, akinek önkormányzati képviselőként is szívügye a holtágak jövője.
– A hetvenes évek elején elkészített csatornarendszert kellene kikotorni, két zsilipet be kellene építeni, s jöhetne a Nyugati-főcsatornából a víz. Egy 150 méteres szakasz kimaradt bent a faluban, pont ott, ahol a Malom-Tiszába folyhatna be ez a víz. A föld alá kellene helyezni a csöveket, mint a szennyvízcsatornák esetében, de odáig ki van építve a nem használt csatorna, még az utak alatt is megépültek a bújtatók, vagyis nem kell már engedélyeztetni, nem kell már az utat feltörni. A legfontosabb feladat a kotrás lenne, hiszen csak ötven év eltelt azóta, s akkor a vizet idáig elvezetve meg lehetne menteni a természetvédelmi területet. Az első kapavágást a Tisza szabályozása érdekében egykoron Tiszadobon végezték el, s most pont az a holtágrendszer haldoklik, amit valamikor Széchenyi Istvánék létrehoztak. Lépni kellene az illetékeseknek az ügyben, amíg még nem késő – mondta befejezésül Oláh Károly.

Hónapok óta nincs kút
A tiszadobi holtág nincs egyedül, hasonlóan tragikus helyzet a Vajai-tónál is.
– Folyamatosan csökken a tó vize, meg vannak számlálva a napjai. A teljes vízálláskor 170 centiméter magas a tó vize, az évet 79 centiméterrel kezdtük, s most, május közepén 40 centiméteres a tó vize. A víz csökkenésében nagy szerepet játszik, hogy több mint két hónapja, március 12. óta nem megy a kút, így nem kap a tó utánpótlást – mondta el érdeklődésünkre Imecs László, a tó halgazdálkodási jogával rendelkező Szatmárvidéki Horgász és Természetvédő Egyesület elnöke.
– Áprilisban éppen azért tisztítottuk meg a kikötő környékét az iszaptól, hogy a kút vize akadálytalanul befolyhasson a tóba, sőt még természetes kövekből vízszűrőt is készítettünk, hogy a vasat kiszűrje, de úgy látszik, felesleges munkát végeztünk, mert nincs víz a kútból, így nincs, amit megszűrjünk. Szörnyű kimondani, de a tó hetven százaléka már szárazon van. A nagymértékű párolgás következtében két különálló tóra szakadt a víztározó, a horgásztó mellett van egy lápos terület is, ahol szerintem sok őshonos hal keresett menedéket, de ha tovább tart az apadás, elpusztulnak. Az iszap miatt nem tudunk közelebb menni, nem tudjuk az ott lévő halakat megmenteni.

Saját pénzből vízforgató
– A horgásztóba mi is kaptunk az állami telepítésből halakat, azonban az alacsony vízállás miatt nem mertük felvállalni a nekünk megítélt 35 mázsa 80 kg pontyot, mindössze 10 mázsát fogadtunk el abban bízva, hogy a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság beindítja végül a kutat, s lesz biztonságosabb élőhelyük a halaknak.
– Mivel a kút két hónap után most sem működik, az egyesületünk tagsága beszerzett és kiépített a tóba egy árammal működő oxigénes vízforgatót, hogy kapjanak oldott oxigént a halak. Belegondolni sem merek, hogy még csak május közepe van, mi lesz akkor vajon a nyári hónapokban?
– Úgy érzem, egyre kilátástalanabb a tó helyzete, jó lenne, ha az illetékesek nemcsak ígérgetnének, hanem konkrét lépéseket is tennének a tó és élővilágának megmentése érdekében – tette hozzá Imecs László.

Keresés

MOHOSZ kártya

MOHOSZ kártya

Egyesületek

Cím 
Alkaloida Lombik Horgász Egyesület (Tiszavasvári)
Apagy Horgász Egyesület (Apagy)
Barátság Horgász Egyesület (Vásárosnamény)
Beregdaróc Civil Fejlődéséért Szabadidő és Horgász Egyesület (Beregdaróc)
Beregi Tiszahát Horgász Egyesület (Tiszaszalka)
Beregi Tiszavirág 2009 Horgász Egyesület (Vásárosnamény)
Bezdéd Horgász Egyesület (Tiszabezdéd)
Bujtos Sporthorgász és Tájvédelmi Egyesület (Nyíregyháza)
Cégénydányád Önkormányzat Horgász Egyesület (Cégénydányád)
Cormoran Sporthorgász és Természetvédő Egyesület (Rakamaz)
Császárszállás Horgász Egyesület (Nyíregyháza)
Demecseri Sporthorgász Egyesület (Demecser)
Dolgozók Sporthorgász Egyesület (Kisvárda)
Ecsedi Láp Horgász Egyesület (Nagyecsed)
Fekete István Környezetvédelmi és Horgász Egyesület (Csengersima)
Felsőtiszai Vasutas Horgász Egyesület (Mándok)
Folyam Horgász Egyesület (Beregsurány)
HO-HO 2004 Horgász Egyesület (Tyukod)
Ho-Ho Horgász Egyesület (Mándok)
Holt-Szamos Horgász Egyesület (Szamossályi)
Ibrányi Horgász Egyesület (Ibrány)
KEMÉV Horgász Egyesület (Nyíregyháza)
Király Horgász Egyesület (Mezőladány)
Kis-Tisza Horgászegyesület (Kisar)
Kraszna Horgász Egyesület (Kocsord)
Kurucz Horgász Egyesület (Tarpa)
Leveleki Horgász Egyesület (Levelek)
Lokomotív Horgász Egyesület (Záhony)
Magyar Pergetőhorgászok Egyesülete (Nyírtelek)
Máriapócsi Horgász Egyesület (Máriapócs)
Nagykállói Sporthorgász Egyesület (Nagykálló)
Nagyközségi Horgász Egyesület (Ökörítófülpös)
Nyíregyházi Városháza Horgász és Szabdidő Egyesület (Nyíregyháza)
Nyírteleki Sporthorgász és Természetvédő Egyesület (Nyírtelek)
NYPA-SENIOR Horgász Egyesület (Nyíregyháza)
Olcsva Horgász Egyesület (Olcsva)
Postás Horgász Egyesület (Vásárosnamény)
Régi Iparosok Horgász Egyesület (Nyíregyháza)
Réti Csík Környezetvédő és Sporthorgász Egyesület (Kocsord)
Rétközi Horgász Egyesület (Nagyhalász)
Sóstógyógyfürdő Horgász Egyesület (Nyíregyháza)
Szabolcsi Földvár Horgász Egyesület (Szabolcs)
SZÁÉV Horgász Egyesület (Nyíregyháza)
Szatmárvidéki Horgász Egyesület (Mátészalka)
Székelyi Víztározó Horgász Egyesület (Nyíregyháza)
Téglagyár Horgász Egyesület (Fehérgyarmat)
Textiles Sporthorgász Egyesület (Nagyhalász)
Timári Horgász Egyesület (Timár)
Tisza-Rétköz Horgász Egyesület (Nyíregyháza)
Tisza-Szamosháti Horgász Egyesület (Tunyogmatolcs)
Tisza-Szamosközi Horgász Egyesület (Fehérgyarmat)
Tiszadadai Sulyom Természet-és Környezetvédő Egyesület (Tiszadada)
Tiszamenti Horgász Egyesület (Rakamaz)
Tiszanagyfalui Horgász Egyesület (Tiszanagyfalu)
Tiszaparti Horgász Egyesület (Gávavencsellő)
Tiszavirág HE (Milota)
Tiszavirág Horgász Egyesület (Gulács)
Tiszavirág Horgász Egyesület (Tiszadob)
Tokaji Horgász Egyesület (Tiszavasvári)
Tuzsér-Komoró „Barátság” Horgász Egyesület (Tuzsér)
Új Élet Horgász és Környezetvédelmi Egyesület (Tiszalök)
Vasas Horgász Egyesület (Nyírbátor)
Vasutas Sporthorgász és Természetvédő Egyesület (Gyüre)
Vasutas Sporthorgász és Természetvédő Egyesület (Nyíregyháza)
Zöld Nádszál Horgász Egyesület (Nyíregyháza)

logo color 700

csaszar presszo 1

tokaji_kovacs_to.jpg

Vízirendészeti Rendőrőrsök

Vízirendészeti Rendőrőrs Tokaj
Cím: 3910, Tokaj,
Széchenyi sétány 9/B.
Telefon: 47/352-677;
BM telefon: 30/66-39-576

Vízirendészeti Rendőrőrs Vásárosnamény
Cím: 4800 Vásárosnamény,
Wammala út 1-3.
BM telefon: 03-32/63-19